4 nástroje, kde dnes ukládat finance

Nástroje kopírující 2T repo sazbu.

Díky vysokým úrokovým sazbám si dnes banky mohou ukládat u České národní banky volné prostředky téměř za 7%. To hraje do karet fondům, které právě takto Vaše investované prostředky u ČNB uloží. Jedním z těchto je například Repofond od společnosti Conseq, kde je očekávané roční zhodnocení 6,25% p.a.. Navíc je zde téměř okamžitý možný výběr vašich prostředků, proto je dnes tento nástroj oblíbenější, než například níže zmiňovaný termínovaný vklad.

Termínovaný vklad

V dnešní době se na trhu vyskytují termínované vklady s ročním zhodnocením až 6,3% p.a.. Jedná se o velmi konzervativní nástroj, který je vhodný především pokud víte, že uložené prostředky nebudete nějakou dobu potřebovat. Tento spořicí produkt vám garantuje pevnou úrokovou sazbu po celou dobu trvání vkladu.  Termínované vklady jsou navíc ze zákona pojištěny až do výše 100 000 EUR.

Zpravidla je jejich využití vhodné na uložení finančních prostředků v jednotkách let.

Dluhopisové nástroje

Stejně tak jako u Repofondu zde hrají velkou roli úrokové sazby. Dluhopisový fond může například zahrnovat desítky státních dluhopisů. Pokud se tyto dluhopisy do fondu průběžně nakupují, dnes se kupují nově emitované dluhopisy s 5-6-7% kupónem. To z těchto dluhopisových fondů dělá velmi atraktivní a bezpečnou investici na další roky.

Postupné zainvestování do akciových fondů

Sice akcie nepatří k tomu nejbezpečnějšímu aktivu, avšak pokud má investor delší horizont (10 let+), riziko ztráty je velmi malé. Akciovým fondům se poslední měsíce vůbec nedaří. To se jeví jako velmi dobrá nákupní příležitost. Jako nejlepší variantou je postupné zainvestování jednorázových prostředků. Pokud byste měli k dlouhodobějšímu uložení například 1 000 000 Kč, vhodným řešením by byl měsíční nákup v hodnotě 100 000 tisíc

Investice se navíc mohou vzájemně doplňovat a tím se Vaše riziko více snižuje. Pokud Vás zajímá více a chtěli byste toto téma probrat k Vaši aktuální situaci, napiště mi skrze kontaktujte mě a já se Vám brzy ozvu.