Hypotéka NARUBY

Před nějakou dobou jsem měl schůzku s rodinou v Praze, která již několik let marně shání byt ke koupi. Vždy měli strach skládat vysoký rezervační poplatek, dokud neměli jistotu, že jejich hypoteční úvěr dopadne. Vše si vždy řešili na vlastní triko, a proto možná neměli pocit jistoty z tohoto kroku.

Dnes téměř ukončili shánění vysněného bytu, jelikož si mysleli, že jsou úrokové sazby příliš vysoko a na hypoteční úvěr by nestačili. Vyslechl jsem si jejich situaci a dohodli jsme se, že jím s hypotečním úvěrem pomohu.

Opak je pravdou, přestože partnerka je na mateřské, muž má velmi hezký příjem, jako instalatér. I při dnešních úrokových sazbách by stačili na hypotéku 4-4,5 mio a platili by obdobné náklady, jako v aktuálně pronajatém Pražském bytě.

Pro tyto účely mě napadla hypotéka NARUBY s pohyblivou sazbou. V podstatě si dnes zarezervujeme a schválíme úvěrový rámec, například 4,5 mio při dnešní úrokové sazbě cca 6% p.a.

Pokud klienti například za rok od podpisu hypotéky naleznou nemovitost v požadované hodnotě, mohou mít jistotu, že příjmy (BONITA), již bance nebude dělat problém. Vhodné to může být pro klienty, kteří očekávají nějaké změny v zaměstnání, nebo plánují rodinu.

No a co kdyby v té době byly úrokové sazby na trhu kolem 4% p.a. ? Jednoduše se jejich splátka přepočítá podle aktuální sazby a tu si zafixujou. S dnešními sazbami je navíc velmi reálné, že dřív nebo později začnou klesat. Klienti budou mít tedy splátku možná mnohem nižší, než s čím na začátku počítali !

Předpokládáme horší scénář, ale můžeme být mile překvapeni.