Jaký byl rok 2021 z pohledu investic ?

Rok 2021 byl pro mnohé velkou neznámou. Spousta podnikatelů nevěděla na jaké vládní opatření se z pohledu restrikcí přípravit, a stále nás obklopovala nejistota s ohledem na onemocnění covid 19.

Mnoho odborníků přivolávalo finanční krizi, no jak to tak bývá, trhy si dělali co chtěli.

Akcie

Americké akcie (S&P500) zaznamenaly růst o 29% . To znamená, pokud byste nakoupili na počátku roku 2021 fond kopírující tento index za milion korun, na konci roku byste měli 1 290 000 Kč, a to úplně bez práce. Tento rok, patřil vůbec k těm nejlepším co se týče zhodnocení tohoto indexu.

Obrovského uspěchu dosáhl index Pražské burzy (PXTR). Za rok 2021 dosáhl výkonnosti 45%, což je úspěch i z globálního pohledu. Nejvíce tento index táhly akcie České zbrojovky, ČEZU a finančních domů jako Erste, Komerční banka a Moneta.

Nemovitosti

Nemovitosti za poslední rok v ČR vzrostly o průměrných 16%, pozemky dokonce až o 20%. Pro investory to jsou skvělé zprávy, ovšem pro naše klienty, s kterými řešíme bydlení a hypoteční úvěry, to souběžně se zvyšujícími se úroky hypoték pozitivní rok nebyl.

S klienty často investujeme do tzv. nemovitostních fondů. Pro zajímavý výnos není jedinou cestou koupě bytu na pronájem. Nabízí se své prostředky investovat do fondu, který skupuje nejčastěji kancelářské a logistické budovy a nájemné v těchto budovách tvoří náš výnos. Pro zajímavost fond Conseq realitní, který já sám mám ve svém portfoliu, za poslední rok zhodnotil klientům o 6%. Za posledních 5 let je to dokonce necelých 5% p.a., to vůbec není špatné u fondu, který vyniká tak nízkou volatiliou a kolísáním na hodnotě.

Zlato

Zlato je jeden z mála instrumentů, do kterého já sám, ani s klienty neinvestujeme. Kupovat fyzické zlato se mi nezdá úplně výhodné a akcie těžařů zlata taktéž nevyhledávám. To ovšem neznamená, že je to špatná investice. Dluhodobě je jeho zhodnocení 5% p.a., což spolehlivě pokreje inflaci. Dlouhodobě se zlatu říká ochrana před inflací, no v roce 2021 to ale neplatí, neboť zlato odepsalo celkem -3%.

Dluhopisy

Jelikož úrokové sazby rostly až v druhé polovině roku, nedařilo se ani dluhopisovým fondům. Věřím, že o to zajímavější budou tyto fondy v roce 2022.


V roce 2021 nejvíce prodělal ten, kdo neinvestoval vůbec. Inflace se vyšplhala až k 6%. Jedná se o nejvyšší inflaci za poslední desítky let.


*p.a. – průměrný roční výnos za x let.

*Volatilita – míra kolísání hodnoty daného aktiva.

*S&P500 – index sledující 500 největších firem USA.