Jak spořit (investovat) svým dětem

Budoucí dar

Pokud máte dítě, určitě jste uvažovali nad tím, jak pro něj co nejefektivněji odkládat peníze, jako budoucí dar do života. V praxi se tento dar předává mezi 18-20 rokem života a měl by sloužit jako start do života, na nové bydlení, nebo třeba studium vysoké školy.

Jak spořit novorozencům

Pokud se Vám narodilo dítě, je ideální čas začít peníze odkládat. Máte před sebou dlouhý dvacetiletý horizont a bude Vám stačit i menší částka. Vše se odvíjí od toho, kolik budete chtít v plnoletosti dítěti předat. To vše spolu můžeme propočítat a probrat. Nejideálnější formou pro takto dlouhý horizont bude kvalitní akciový fond zaměřený na celosvětový trh. S jeho výběrem a nastavením Vám rád pomohu.

Jak spořit starším dětem

Pokud jste doposud se spořením nezačali a vašim dětem je 10 let a více, akciový fond už nemusí být to pravé ořechové. Horizontu kratšímu 10 let se spíše hodí vyvážená investice, která bude kombinací akcií a dluhopisů. Jako příznivá alternativa se může jevit i staré dobré „stavebko“. Má sice omezený výnos a každoroční poplatky za vedení, ale v některých případech je vhodným nástrojem. V každém případě už budete muset spořit spíše tisícové částky, neboť na kratším horizontu nebude zhodnocení vlivem složeného úročení tak výrazné.

Dostal jsem v 18 letech půl milionu, ale co s ním ?

I takováto situace může nastat. Pokud je to Váš případ, je Vám mezi 18 a 20 lety, ale v tuto chvíli takovéto peníze nepotřebujete, je vhodné se o jejich vynaložení pobavit s odborníkem. Doporučuji si na toto téma sednout i s Vašimi rodiči, kteří Vám tento obnos darovali. Možností je spousty, avšak rozhodující bude opět investiční horizont. Sestavit takový investiční plán, aby peníze neztrácely na hodnotě a byly k dispozici v případě potřeby.

V nastavení rodinných financí jsme u nás v kanceláři jako doma. Napište mi.