Hypotéka v roce 2021

Dnešní bydlení

Bydlení je v současnosti stále dražší, což je stále větším problémem pro spoustu zejména mladých rodin, které si nemohou dovolit dát za bydlení několik milionů. Ceny rostou opravdu dramaticky – například dnes, 20.8.2021, se běžný 2kk byt v Hradci Králové nabízí za 4 miliony korun, což je mimo možnosti většiny mladých zájemců o bydlení.  

Na prohlídce nemovitosti se navíc potkáte s několika dalšími zájemci, proto je dobré hypotéku řešit včas a ideálně se s poradcem sejít ještě před takovou prohlídkou.

Úrokové sazby

Zatímco v minulém roce jsme zaznamenali téměř historické minimum úrokových sazeb a běžně se dala hypotéka vyřídit za 1,8% p.a., dnes jsme spíše v rostoucím úrokovém období. Mnozí ekonomové předpovídají začátek příštího roku na sazbách v průměru okolo 3% p.a.

To s rostoucí cenou nemovitostí výrazně komplikuje získání hypotéky.

Banky snižují odhadní ceny nemovitostí

Příklad přímo z praxe, kdy jsem pro svého klienta řešil hypotéku v developerském projektu ve Smiřicích u Hradec Králové. Znacel kupní cenu v odhadu ponížil o celých 600 000 Kč, což pro nás byl natolik velký rozdíl, že jsme nakonec hypotéku nemohli úspěšně dokončit.

Banky se tím připravují na horší časy, jelikož ceny nemovitostí jsou dle jejich ukazatelů nadhodnoceny.

Proč je hypotéka většinou výhodnější než pronájem

Další možností, jak získat bydlení, je kromě hypotéky také pronájem, za který dáte měsíčně přibližně tolik peněz, co za splátku hypotéky. Oproti ní je zde však mnoho nevýhod. U pronájmu platíte za nemovitost, která nikdy nebude vaše, a navíc se nájem bude postupem času zvyšovat. V případě hypotéky naopak investujete peníze do vlastní nemovitosti, jejíž cena bude v čase výrazně růst – a navíc díky inflaci budou splátky tvořit stále menší část vašeho příjmu. Pronájem tak má význam pouze pro lidi, kteří neplánují zůstat déle na jednom místě. Nájem můžete jednoduše vyměnit za jiný, což u hypotéky není tak jednoduché.

Na co si dát pozor při výběru hypotéky

Není ovšem hypotéka jako hypotéka. Různé finanční ústavy mají rozdílné podmínky, úroky a výši nejrůznějších poplatků. Není proto nejlepší nápad sáhnout hned po první nabídce nebo vybírat hypotéku na základě reklam. Důkladně si srovnejte jednotlivé nabídky, abyste vybrali takovou, která vám bude nejlépe vyhovovat. Rozhodně přitom neprohloupíte, pokud požádáte o radu hypotečního poradce, který vám s výběrem pomůže.